1 miejsce w rankingu OSK w Siedlcach!

1 miejsce w rankingu OSK w Siedlcach!

kat. B B+E A+B A2+B A A2 A1 AM A po A2 A po A1 C C+E C, C+E B96 B po B1 A2 po A1 KW KWP KWU KWUP SO D D po B D po C

Rezerwuj kurs

Jazda samochodem w upale

W 2020 roku najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w dobrych warunkach atmosferycznych, w miesiącach letnich – od lipca do września. Nagły wzrost temperatury, zwłaszcza w przypadku długich tras, przyczynia się do obniżenia koncentracji i może okazać się niebezpieczny dla kierowców. Przedstawiamy pięć porad, jak sobie radzić z falą upałów za kierownicą.  

Nie daj się oślepić

Podczas letnich podróży dużym problemem dla kierowców są oślepiające promienie słoneczne. Nie zawsze samochodowe osłonki gwarantują wystarczający cień, dlatego warto zaopatrzyć się w mocno zabudowane okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, wybierając spośród modeli zaprojektowanych z myślą o kierujących pojazdami. Choć może to się wydawać banałem.. powinniśmy zadbać o czystość przedniej szyby pojazdu. Najlepiej na stacji benzynowej lub podczas postoju, a nie w momencie gdy zorientujemy się, że mamy taką potrzebę w czasie jazdy pod słońce. Warto również latem unikać specjalnych preparatów nabłyszczających kokpit, gdyż promienie słońca wówczas odbijać od niego i dawać pobłysk na przednią szybę.

Pamiętaj o napojach

W nagrzanym samochodzie odczuwalna temperatura może być o wiele wyższa (w ciągu kilkudziesięciu minut może wzrosnąć nawet do 50 stopni Celsjusza), dlatego należy pamiętać, aby mieć przy sobie coś do picia i na bieżąco uzupełniać płyny – wodę mineralną lub napoje izotoniczne, które uzupełniają elektrolity i sole mineralne.  Warto również zaopatrzyć się w przenośną lodówkę samochodową.

Korzystaj mądrze z klimatyzacji

Jeśli posiadamy klimatyzację w aucie, powinniśmy zadbać o jej regularne serwisowanie (najlepiej raz do roku), tj. wymianę filtra kabinowego, uzupełnienie poziomu czynnika chłodzącego oraz dezynfekcję instalacji, aby zapobiec osadzaniu się bakterii oraz grzybów. Dodatkowo, pamiętajmy aby nie włączać klimatyzacji od razu po wejściu do pojazdu – lepiej najpierw wywietrzyć wnętrze samochodu, otwierając na kilka minut wszystkie drzwi lub chociaż okna. Nie przesadzajmy również z ustawianiem stopnia chłodzenia, bo zbyt duża różnica temperatur może zakończyć się przeziębieniem. Optymalne ustawienie powinno zakładać temperaturę w aucie ok. 8 stopni Celsjusza niższą od temperatury na zewnątrz.

Parkuj z głową

Warto rozsądnie wybierać miejsce do parkowania, aby samochód znajdował się w zacienionym miejscu. W tym celu można zaparkować samochód np. pod drzewem lub dużym budynkiem, od strony, na którą będzie padał cień. Spróbujmy również parkować tyłem do słońca, ponieważ auto nagrzewa się najmocniej przez przednią szybę – jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że słońce w ciągu dnia zmienia swoje położenie. Pozostawiony na słońcu zamknięty samochód zamienia się w niebezpieczną pułapkę – dlatego pamiętajmy, aby nigdy nie pozostawiać w nim pasażerów, zwłaszcza dzieci lub zwierząt, a widząc je zamknięte w aucie, zawsze reagujmy!

Chroń pasażerów i auto

Na rynku samochodowych akcesoriów dostępna jest szeroka oferta osłon i mat przeciwsłonecznych, w które możemy się zaopatrzyć na sezon letni. Mata z folią aluminiową sprawdzi się w momencie, gdy będziemy zmuszeni pozostawić samochód w nasłonecznionym miejscu – rozkłada się ją na przedniej szybie, dzięki czemu samochód w mniejszym stopniu się nagrzewa. To wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Z kolei osłony przeciwsłoneczne montowane na szyby to przede wszystkim ulga dla pasażerów, którym zapewnią one dodatkowy cień.

Wstecz